Region Douro se rozkládá kolem toku stejnojmenné řeky i podél jejích přítoků Varosa, Corgo, Távora, Torto a Pinhao. Region je chráněn před vlivem Atlantského oceánu pohořím Marao a Montemuro a převládá zde kontinentální podnebí. Rozloha je 41 700 hektarů.

Vinařský region Douro

Samotná řeka Douro pramení ve Španělsku, je dlouhá 897 km a ústí do atlantského oceánu ve městě Porto. Regionu se také často říká „Alto Douro“ neboli „horní Douro“. Nejvyšší klasifikace vín je DOC. Přesto, že je region známý spíše svými fortifikovanými víny, produkce tichých vín tvoří cca ½ produkce regionu. Styl jednotlivých vín může být rozdílný – lehká vína typu „Bordeaux claret“ až po bohatší vína stařená v nových dubových sudech.

Vinařská historie regionu Douro sahá až do období Římské říše, ale největšího rozvoje se dočkal až ve středověku. V 17. století začíná historie vnímat portská vína – první záznam se datuje do roku 1675. Díky Methuenské smlouvě mezi Portugalskem a Anglií z roku 1703 se víno stalo nejdůležitějším produktem a zdrojem obživy v Portugalsku. Od roce 1756 vydala královská rodina regulační listinu, která vytyčila hranice regionu a určila podmínky pro výrobu především portských vín. Rozvoj produkce tichých vín začíná až po 2. světové válce, jejich kvalita se však zlepšuje až po roce 1990.

Používané odrůdy v regionu Douro

V Douro Valley se pěstuje velké množství odrůd (mluví se až o 500 druzích), mnohé z nich jsou používány pouze zde. Mnoho let neexistovala žádná evidence. Na vinicích se pěstovaly různé odrůdy pohromadě a často ani sami vinaři nevěděli, jaké odrůdy kde rostou.

Změna nastala až v sedmdesátých letech minulého století, kdy se hlavními červenými odrůdami v Douro Valley staly:

  • Bastardo (původní lokální odrůda, klon odrůdy Petit Verdot)
  • Mourisco Tinto (pěstuje se pouze v Portugalsku)
  • Tinta Amarela (masivnější použití přišlo až v posledních desetiletích, vhodná do suchého a teplého klimatu)
  • Tinta Barroca (poprvé použita v Douru v 19. století, objevuje se také v JAR)
  • Tinta Cao (jedna z nejstarších odrůd, používaná již v 16. století)
  • Tinta Roriz (shodná odrůda jako španělské Tempranillo)
  • Touriga Franca (v roce 2002 přejmenována z Touriga Francesa, hlavní odrůda pro výrobu portských vín)
  • Touriga Nacional (jedna z nejdůležitějších odrůd pro výrobu portských vín, používá se také v regionu Dao, ale i v Austrálii a USA).

Pro výrobu bílých vín jsou to pak Donzelinho Branco, Gouveio, Malvasia Fina (velmi stará odrůda, dnes používaná v různých zemích světa), Rabigato a Viosinho. Mnoho vinařů znovu přesázelo vinice s použitím pouze jedné odrůdy.

Porto, centrum regionu

Porto (v některých jazycích též Oporto) je druhé největší portugalské město. Jeho populace čítá 240 000 obyvatel, nicméně v celé metropolitní aglomeraci žije zhruba 1,75 milionu lidí. Porto je moderní, kosmopolitní město na břehu Atlantského oceánu. Spolu s Lisabonem a oblastí Algarve patří mezi turisticky nejnavštěvovanější oblasti země. Je známé také svým vývozním artiklem – portským vínem, původně vyváženým jen z tohoto města (odtud název). Sváželo a dodnes se sváží po řece Douro, jehož hluboké údolí utváří kolorit města.

Historické centrum Porta bylo přidáno na seznam světových památek UNESCO v roce 1996. První dochované zmínky o Portu pocházejí z doby 4. století a nadvlády Římské říše. Prapůvodními obyvateli tohoto území byli ovšem Keltové. Od 14. století se velmi rychle rozvíjela lodní doprava a s ní spojené objevy. S rozmachem výroby vína v okolí řeky Douro rostla i potřeba rozvozu, a tak vznikaly nové a nové lodní cesty, jako například v roce 1703 mezi Portem a Anglií.

Druhá polovina 19. století pak přinesla industrializaci, stavbu železnice a mostů přes Douro. Ve 20. století probíhala další urbanizace a s Portem fakticky srostla okolní města. Počátek 21. století je spojen s rozvojem dopravní infrastruktury a podporou veřejné dopravy.

Další oblasti z regionu