Tisk

Kliniky pro víno

St. Henry Shiraz

Každé víno z proslulého australského vinařství Penfolds starší patnácti let má nárok na zajímavou bezplatnou službu: vína jsou zkontrolována na "recorking clinic", a pokud víno nedostane tzv. "white dot", což znamená, že není v dobrém stavu nebo by nemělo smysl déle jej archivovat, pak je překorkováno a případně doplněno novějším ročníkem stejného vína.

Tyto kliniky jsou po celém světě, především v Austrálii, ale i na Novém Zélandu, v Kanadě a v USA, zřizovány od roku 1991 a bylo tak již ošetřeno více než 120.000 láhví nejvíce značek Grange, St. Henri a BIN 707. Koncem roku byla zřízena i klinika ve Velké Británii. Tam v londýnském hotelu Berkeley ošetřil hlavní enolog vinařství Penfolds Peter Gago 230 lahví Penfolds.

K této britské "ozdravné misi" se vyjádřil slovy, že to byl úžasný zážitek již proto, že se mu do rukou dostala i vína jako St. Henri Shiraz 1956 a láhev 1959 Grange - posledního ze tří ročníků (hidden vintages) od slavného Maxe Schuberta (1957 - 1959). Tyto ročníky mají svůj pěkný příběh, protože proslulý vinař dělal tyto ročníky v tajnosti.

Podobně ohodnotil i 1962 BIN 60A Coonawara Kalimna Shiraz, Cabernet Sauvignon, kterého bylo vyrobeno jen 425 lahví a na aukcích je prodáváno za více než 4.000 USD. Poslední letošní londýnská "recorking clinic" rovněž potvrdila, že celkově v lepším stavu jsou vína uložená v chladnějších podnebných pásech, přestože při nedávném ošetření 450 lahví v Singapuru nebylo nutné žádnému z vín přiřadit "bílý bod".

Steve Lienert, rovněž z vinařství Penfolds , v této souvislosti uvedl, že vína lze překorkovat a doplnit jen jednou, protože by i víno v dobré kondici mohlo ztratit svoji integritu. Za potěšující označil i skutečnost, že přestože jejich "klinický zásah" může zvýšit prodejní hodnotu těchto vín , naprostá většina zájemců se podrobuje "klinickému zákroku" pro vlastní potěšení a ze zvědavosti nad vývojem jejich vín.

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.

Je nám líto, ale osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme, prosíme zkuste zatím naši špičkovou minerálku.