Tisk

Investice do vína se vyplácejí

Château Margaux, 1er Cru Classé, Margaux

Hodnota velké většiny investic, které ještě do roku 2007 dobře vydělávaly, se v druhé polovině roku 2008 prudce propadla a pod tíhou finanční krize ukázala své slabiny.

Našlo by se jen málo investovatelných aktiv, které nepřišly o většinu svého zhodnocení z předcházejících, předkrizových let. Jedním z nich je značkové víno, které prodělalo menší propad než většina jiných komodit.

Nejsledovanějším benchmarkem, který zachycuje vývoj cen kvalitního investovatelného vína je index Liv-ex 100 (Londýnská vinařská burza). Zahrnuje celkem 100 druhů vína podle regionu a roku vinobraní. Asi z 90% jsou v indexu zastoupena francouzská vína Bordeaux, největší váhu mají Lafite Rothschild (19%), Latour (14%), Margaux (13%) a Mouton Rothschild (11%). Existuje i širší index Liv-ex 500, který zahrnuje 500 vín nejen z Francie, ale např. i z Itálie (ale jen 2%), navíc zohledňuje mladší ročníky.

Na základě zprávy londýnské burzy je nyní, za posledních 12 měsíců, kvalitní víno z Bordeaux lukrativnější investicí než zlato a ropa. Index, který sleduje především pět nejlepších chateau v Bordeaux, uvedl zvýšení během roku 2010 o 57% (zlato 35%, ropa 20%). Tento nárůst odpovídá zejména silné poptávce asijských trhů, především Číny a Hongkongu. Nadále si vedoucí postavení na trhu udržuje Lafite-Rothschild, ale zvyšuje se zájem i o velká vína z Burgundska.

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.

Je nám líto, ale osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme, prosíme zkuste zatím naši špičkovou minerálku.