Tisk

I Jura láme rekordy

Gewürztraminer DOC

Chateau Chalon je nejstarší a nejslavnější AOC apelací v oblasti Jura. Tam na 50 ha vinic dominuje odrůda Savagnin (příbuzná s odrůdou Gewürztraminer).

Hrozny se sklízejí poměrně pozdě a "žluté víno" (vin jaune) pak zraje v malých dubových sudech (podle tradice nejméně 6 let a 3 měsíce). Duby jsou mírně porézní, a tak se postupem let část vína (až 40%) odpaří. Tomuto "zmizelému" dílu se říká "andělský podíl".

Tato metoda zrání je podobná výrobě sherry, víno se ovšem nedolévá, ale silná vrstva kvasinek vytváří na povrchu flor, který zabraňuje nadměrné oxidaci. Vína zrající tímto způsobem získávají velmi krásnou a výraznou vůni a chuť, v nichž dominují tóny ořechů, mandlí a exotického koření. Toto pozoruhodně suché víno se do plné krásy rozvine po 10 až 15 letech na láhvi, ale v nejlepších ročnících se mluví i o staletích.

Právě takové víno je Vin Jaune ročník 1773, které bylo v aukci na tradiční slavnosti jurských vín ve městě Arbois (představení ročníku 2004) prodáno v přepočtu za 1,5 milionu Kč ! Víno vyrobenéz hroznů sklízených v době panování krále Ludvíka XV.pochází z majetku vinařské rodiny Vercer, kde bylo vyrobeno a po celí staletí bylo i uloženo.

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.

Je nám líto, ale osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme, prosíme zkuste zatím naši špičkovou minerálku.