Tisk

Čínské nákupy v Bordeaux

Čínské nákupy v Bordeaux

Podle slov ředitele agentury Conseil Patrimoine, pana Erica Grouxe, je již deset významných vinařství v Bordeaux v čínských rukách, o dalších patnácti se jedná. Předmětem posledního prodeje se stal Château Monlot (St. Emilion), který získala světoznámá čínská filmová herečka Zhao Wei.

Přestože částka nebyla zveřejněna, tak agentura Societé d´amenagement foncier et d´etablissement rurual odhaduje, že se pohybuje v rozmezí 4 - 5 milionů eur. Ze stejného zdroje jsou uvedeny ceny za hektar v oblasti St. Emilion: 200.000 - 500.000 eur. Podle prohlášení chce Zhao Wei vinařství modernizovat, chce přirozeně udržet stávající klientelu, nijak se nevyjádřila k obvyklé "čínské praxi" přivézt si vlastní zaměstnance a prodávat na čínském trhu.

Spolu se zámkem, zahradem a vinicemi bylo prodáno i víno Monlot ročníků 2011 a 2010 (v sudech) a již naláhvovaný ročník 2008 a 2009. Mezi poslední zajímavé nákupy patří Château Branda (AOC Fronsac), který je nyní v majetku podnikatelského miliardáře jménem Cheng Qu.

Za zmínku stojí i to, že čínská vláda schválila historicky první investiční fond, Dinghong Fund, specializovaný na víno. Na dobu příštích pěti let by mělo být investováno celkově 110 milionů eur, pro menší riziko rozložených na 22 milionů eur pro každý rok. Čínská vláda schválila především nákupy "en primeur" a hlavním poradcem a zároveň dodavatelem bude Philippe Larché, zástupce bordeauxské Vintex a les Vignobles Grégoire.

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.

Je nám líto, ale osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme, prosíme zkuste zatím naši špičkovou minerálku.