Tisk

Čínské château v Lalande de Pomerol

Château Margaux, 1er Cru Classé, Margaux

Po více než tříletém jednání prodal Philippe Raoux, majitel Château d´Arsac (Margaux), společnosti Cofco, což je největší čínský státní podnik pro obilí, potraviny a oleje, nemovitost Château Viaud i s 20 ha vinic v AOC oblasti Lalande de Pomerol.

Ta leží v Bordeaux , které je největší a nejúspěšnější francouzskou apelací, je vzorem velkých vín pro celý vinařský svět. Apelace Lalande de Pomerol je sice považována za tzv. satelit slavného Pomerolu, ale její vína si kromě určité míry tělnatosti nijak nezadají s víny proslulého "souseda". Také proto zprávy o podobných prodejích tolik vzrušují a taky do určité míry i zneklidňují vinařský svět.

Prodejní cena Viaud nebyla pochopitelně zveřejněna, ale podle informací Syndicat Viticole de Lalande Pomerol je průměrná cena za hektar v této apelaci 150.000 euro. Prodej nemovitostí je však jen malá část širší obchodní dohody. Pierre, syn Philippe Raouxe, se přestěhoval do Pekingu, kde bude pracovat ve společnosti nabízející vína z Bordeaux připravovaná s důrazem pro čínský trh. Tam se společnost Cofco připravuje i program vzdělávání, který vychází z projektu komplexu vinařské turistiky v Bordeaux, který rovněž vlastní rodina Raoux. Jedná se o další poměrně razantní čínský krok ve Francii, protože je to vůbec poprvé, kdy čínská vláda investovala otevřeně a přímo do vín Bordeaux.

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.

Je nám líto, ale osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme, prosíme zkuste zatím naši špičkovou minerálku.