Vinařství Sůkal

Rodinnou vinařskou firmu založil v roce 1990 pan Miloslav Sůkal. V témže roce si nechal od družstva vrátit pozemky a do roku 1993 vysázel 0,5 ha vinice. V roce 1996 převzal vinařství syn Milan a do roku 2003 společně vysázeli 5 ha nových vinic. Od roku 1996 začali s výrobou jakostních a přívlastkových vín, která se od roku 1997 plní pouze do lahví.

Více o výrobci

logo Moravian collection

Filtrace

Značka

Země původu

Potvrdit výběr

Vybrané filtry:

V této kategorii se nenachází žádné produkty.

Chardonnay (hovorově "šardoné, šardonka") je původní bílá francouzská moštová odrůda. Je to nejvíce světově pěstovaná a také nejoblíbenější odrůda současnosti. Chardonnay je základní stavební odrůdou bílých vín z Burgundska, rozhodující roli hraje také v šampaňském. Velmi intenzivní projev nabídnou Chardonnay z Kalifornie, Chile a Austrálie. Vína z Chardonnay jsou vhodná k archivaci a často prochází macerací v dubových sudech.

Víno Chardonnay

Víno Chardonnay je plné, harmonické s výraznými kyselinami a vyšší intenzitou aromatických látek. Pro Chardonnay jsou typické tóny banánu, jablka, žlutého melounu a medu. Ve vůni lze objevit citrusové plody, kandované ovoce, ale také lískové oříšky, včelí tóny a med. Vůni i chuť výrazně ovlivňuje terroir. Ochutnejte vína Chardonnay z vinařství Tetur, chilské vína Los Vascos nebo australskou značku Penfolds. Doporučujeme vyzkoušet i produkty místních vinařství, zejména si nesmíte nechat ujít Chardonnay Baloun nebo Chardonnay Gotberg.

Kombinace Chardonnay s pokrmy

Chardonnay doporučujeme kombinovat s lehčími pokrmy, jako jsou ryby, mořské plody, bílé maso či těstoviny. Výborně se hodí k měkkým sýrům s bílou plísní, paštikám, bílým omáčkám, ale také k hustším polévkám.