Tisk

Burgundsko pro UNESCO

Pommard ”Vaumuriens”  Domaine Faiveley

Na prosincové aukci v Hospice de Beaune oznámil Aubert de Villane, spolumajitel Domaine de la Romanée Conti a zároveň prezident Asociace, která si dala za úkol zapsání Vignoble de Bourgogne na seznam kulturního dědictví UNESCO, že bude každým rokem věnována částka 400.000 euro na podporu tohoto projektu.

Jednalo by se o oblast Cote d´Or, zhruba 60 km dlouhý úsek mezi městy Dijon a Santenay. Připomeňme jen, že odtud pocházejí pojmy jako Gevrey - Chambertin, Montrachet, Vosnee Romanée, Pommard či Volnay.

UNESCO definuje chráněnou kulturní krajinu jako kombinované dílo přírody a lidí, které vyjadřuje dlouhodobý a velmi důvěrný vztah lidí a okolního přirozeného prostředí. Podle Auberta de Villane je vybraná část Burgundska přesně takovým místem. Žádost bude předložena nejdříve francouzské vládě na konci roku 2011. Určitý problém spočívá v tom, že jakákoliv vinařská země, tedy i po všech stránkách vinařsky vyjímečná Francie, může předložit pouze jednu nabídku. O stejnou poctu totiž usiluje i Champagne, která byla neúspěšná v roce 2009.

Konečné rozhodnutí o tom, kdo z tohoto duelu vzejde jako jediný zástupce Francie, padne v roce 2013. Na seznamu kulturního dědictví UNESCO je již zapsáno devět vinařských oblastí: z Francie St. Emilion, Loire, maďarská Tokaj, rakouské Wachau, německá oblast kolem Rýna, Cinque Terre v Itálii, portugalské Douro Alto a Pico (Azorské ostrovy) a Lavaux ve Švýcarsku.

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.

Je nám líto, ale osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme, prosíme zkuste zatím naši špičkovou minerálku.