Tisk

Apelační systém pro novozélandské Marlborough

Aktualita Marlborough

Oblast Marlborough na severu jižního ostrova je největší a zároveň i nejmladší vinařskou oblastí Nového Zélandu. Původně byla považována pro pěstování révy vinné za velmi chladnou, a tak byly první vinice vysázeny až v 70. letech minulého století,a to poté, co byly "objeveny" její jinak výjimečné vlastnosti.

Byly to především značné teplotní rozdíly, které dávají místním vínům velmi intenzivní aroma a výraznou svěžest. Na více než 40% viničních ploch je vysázena odrůda Sauvignon Blanc, daří se i odrůdě Chardonnay (téměř 30%) a Pinot Noir. Právě novozélandské Sauvignony pro tyto vlastnosti začaly slavit úspěch v celém vinařském světě a mnohými odborníky byly kladeny v pomyslném žebříčku kvality na místa nejvyšší.

Pak ale nastaly určité problémy, zejména v ročníku 2009, s výjimečně bohatou úrodou, která se pak projevila i na ztrátě kvality spojené s hromadnou výrobou. Na tomto ústupu ze slávy se podepsaly i odhalené podvody s původem hroznů.

To vše vyvolalo snahy místních vinařů o navrácení dobrého jména vín z Marlborough a v prvé řadě jejich kvality. Hlavní postavou této kampaně je John Forrest, majitel Forrest Wines z Marlborough, který doufá, že již v roce 2013 bude zaveden dobrovolný syndikát výrobců, který by vycházel z francouzského AOC (Apellation d´Origine Controlée). Tomu by měl pomoci již ročník 2012 s výraznějším poklesem hektarových výnosů a potěšující kvalitou hroznů, které byly v této oblasti sklizeny již koncem února.

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu. Prosím potvrďte, že Vám již bylo 18 let.

Je nám líto, ale osobám mladším 18ti let alkohol neprodáváme, prosíme zkuste zatím naši špičkovou minerálku.